072-2709900

נגישות אתרי אינטרנט

איך מתאימים אתר אינטרנט לכבדי ראייה, איך הופכים תוכן ברשת לזמין עבור חירשים וליקויי שמיעה, כיצד מסייעים לבעלי מוגבלויות מוטוריות, ואיך הכל מתחבר ב-BooYa עם צדק חברתי. קראו כאן על נגישות אתרים כמשימה עסקית עם לב רחב…

 

Contact us. Keyboard. Fingerבאוקטובר 2013 נכנסו לתוקפן תקנות אשר הציבו דרישות רבות מאתרי אינטרנט מבחינת נגישות לבעלי מוגבלויות. יוזמה זו, אשר איש איננו יכול לזלזל בחשיבותה החברתית, שינתה מקצה לקצה את האופן שבו אנו מתייחסים למלאכת בניית אתרי אינטרנט. המטרה אשר מקופלת מאחורי התקנות הללו היא לעזור לגולשים אשר סובלים מלקויות ומוגבלויות שונות ליהנות מהרשת הווירטואלית כשווים בין שווים (או לכל הפחות, הכי קרוב שאפשר לכך).

בחברת BooYa, אנחנו רואים בתקנות הללו ברכה ומשימה חברתית ראשונה במעלה. עבורנו, האפשרות לבנות אתרים נגישים אשר זמינים ככל הניתן לכבדי שמיעה, כבדי ראיה, לקויי למידה ומוגבלי תנועה, היא זכות ולא חובה.

כיום, על פי נתוני איגוד האינטרנט הישראלי, כ-25% מהגולשים ברשת סובלים מלקויות שונות אשר פוגעות בחוויית הגלישה שלהם. ואכן, מדובר בשיעור ניכר מבין גולשי הרשת אשר זקוקים למעט "עזרה" בכדי לקבל את חוויית הגלישה האולטימטיבית. יתרה מכך, נגישות אתרים איננה רק חובה חברתית. למעשה, כאשר אחד מבין כל חמישה גולשים בישראל נעזר באלמנטים שונים של נגישות אתרים, אתרים שאינם מקפידים על כך מוותרים למעשה על קהל עצום של גולשים איכותיים. בין הגולשים הללו יכולים להיות גם הלקוחות הבאים שלכם (ויפה גלישה אחת קודם).

נגישות אתרים, מה זה אומר בעצם?

בכדי להבין מהי נגישות אתרים, עלינו להבין ראשית מיהו קהל היעד שלה. על פי איגוד האינטרנט הישראלי, אשר היה אחד מהיוזמים של המהלך להתקנת התקנות, נגישות אתרים מיועדת בעיקר לשלוש קבוצות מרכזיות:

  1.  לקויי ראיה ועיוורים אשר גולשים ברשת באמצעות תוכנת "קורא מסך".
  2. לקויי שמיעה אשר זקוקים לכתוביות וכותרות בעת הקרנת סרטי וידאו.
  3.  גולשים עם מוגבלות מוטורית אשר מתקשים להפעיל את עכבר המחשב.

ישנן דרכים מגוונות לייצר נגישות באתרי אינטרנט. למשל, יש אתרים נגישים אשר תומכים בתוכנת "קורא מסך" למען גולשים כבדי ראייה, ורבים מאפשרים ניווט בין כפתורי האתר באמצעות מקש ה-TAB במקלדת. על פי רוב, אתרים נגישים מתהדרים גם בהקפדה על כותרות ברורות וגדולות, וקישורים (לינקים) מודגשים.

מבחינת גולשים לקויי שמיעה, אתר אינטרנט נגיש דואג להוסיף כתוביות וכותרות לתכני ווידאו ושמע. דרך נוספת להנגיש סרטוני וידאו לליקויי שמיעה היא על ידי הוספת תיאור טקסטואלי לצד סרטונים המועלים לאתר (או לכל הפחות, לספק הסבר קצר כתוב על התוכן המדובר). שימו לב, אתר נגיש איננו רק אתר אשר עומד בכל שפורט לעיל. למעשה, ישנם אלמנטים שונים מבחינת נגישות אתרים אשר נמצאים מאחורי הקלעים ובקוד האתר. לדוגמה, תיוג תוכן האתר בתוך הקוד אשר יכול לסייע לגולשים לקויי ראייה אשר נעזרים בתוכנות שמקריאות את אשר מתרחש על גבי הצג או עושים שימוש בצגי ברייל.

 נגישות אתרי אינטרנט – מחויבות חברתית

בחברת BooYa, אנחנו רואים בתקנות הנגישות החדשות זכות שנפלה בחלקנו. בהתחשב בנתונים שפורסמו בנושא על ידי איגוד האינטרנט הישראלי, אנחנו שמחים לעמוד לרשותם של 20% מגולשי הרשת בישראל. שימו לב, למרות שתקנות נגישות אתרי אינטרנט אינן חלות על כל האתרים ברשת, אנחנו מייעצים לכל לקוחותינו להצטרף למשימה החברתית הזו. זאת, לא רק בשביל הגולשים אלא גם עבור בעלי האתרים עצמם. ואכן, כאשר אתר אינטרנט מקפיד על נגישות מקסימלית, הוא פותח את עצמו למגוון רחב של גולשים שיכולים להגיע אליו ולהפיק ממנו את המיטב.

 נגישות אתרים – חקיקה ותקנות

Blind person working on computer with braille display and screen

הבסיס החוקי עבור נגישות אתרים נמצא בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998. מכוח חוק זה, הותקנו מעת לעת תקנות נגישות לשירותים שונים. בין התקנות הללו, הותקנו בחורף 2012 תקנות הנגשת אתרי אינטרנט. תקנות אלה כוללות את הדרישות מבעלי אתרי אינטרנט מבחינת נגישות לבעלי מוגבלויות. התקנות מגדירות שתי רמות נגישות – AA, ו-A. הרמה הגבוהה יותר, AA, היא חובה המוטלת על כלל האתרים בישראל ובעיקר על אתרים אשר מופעלים על ידי רשות ציבורית או בעבורה. חובת נגישות זו מוטלת גם על אתרים פרטיים, אך סעיף 19יב לחוק קובע פטורים בגין "נטל כבד מדי". פטור זה מוענק בעיקר לאתרים קטנים ופרטיים אשר אינם יכולים לעמוד בהוצאה הכלכלית הכרוכה בהנגשת האתר. על פי החוק, אתרים אשר הוקמו לפני אוקטובר 2013 חייבים להנגיש את עצמם עד אוקטובר 2016, ואילו אתרים חדשים חייבים להיות נגישים ממועד הקמתם.

שימו לב, החוק קובע גם כמה הקלות. למשל, אתרים אשר אינם שייכים לרשות ציבורית או אינם מספקים שירות עבור רשות ציבורית, יכולים לבצע התאמות נגישות ברמת A עד אוקטובר 2014, ולהיות פטורים מהנגשה ברמה של AA לאחר מכן. כמו כן, אתרים אשר יציגו מגבלות טכנולוגיות לנגישות יוכלו לקבל פטור ממורשה נגישות השירות. בקשה זו צריכה להיות מוגשת בכפוף לחוות דעת של איש מקצוע.

לסיכום,

תקנות הנגישות החדשות התפרסמו לאחרונה ויצרו באזז תקשורתי רחב היקף. רבים מאתרי האינטרנט הישראליים הביעו עמדות בנושא לכאן ולכאן. עבורנו, בחברת BooYa, הדברים ברורים מאליהם. כפי שצוין לעיל, אנחנו רואים בנגישות זכות ולא חובה. כמו כן, אנו יוצאים מתוך תפיסה כי אתרי אינטרנט נגישים הם אתרים אפקטיביים יותר. הם פונים לקהל גולשים רחב ויודעים לעמוד לרשות גולשים אשר מתקשים ליהנות מחוויית הגלישה הרגילה. מעבר לכך, הנגשת אתרי אינטרנט היא עבורנו משימה חברתית ואנו שמחים לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה.

בעת תכנון נגישות אתרים, אנו עובדים רבות על עיצוב ממשק משתמש גרפי אשר מתאים לאוכלוסיות גולשים שונות. כבר בשלבים הראשונים של בניית האתר, למשל בנושאים כגון אפיון אתר או פיתוח אתר, הנגישות עומדת לנגד עינינו כעיקרון מנחה. לא זו אף זו, חשוב לדעת כי נגישות אתרים מקלה על הגלישה גם עבור "גולשים רגילים". בדיוק כפי שמעלית בבניין רב קומות היא הכרחית לבעל מוגבלות אבל נהדרת גם עבור כלל המשתמשים בנכס, כך גם אתרים נגישים זמינים יותר לכלל הגולשים.