072-2709900

ממשק משתמש גראפי

ממשק משתמש גרפי (GUI) הוא הממשק אשר באמצעותו הגולש מתנהל באתר האינטרנט שלכם. אי לכך, עיצוב ממשק משתמש גרפי דורש חשיבה ממוקדת והתחקות אחר הרגלי הגלישה של קהל היעד. רוצים לדעת איך BooYa מרגישה את הגולשים ופועלת למענם (ולמענכם)?

website wireframe sketch on digital tablet screenעל מנת להבין מהו ממשק משתמש גרפי, עלינו לחזור לרגע אל סוף שנות ה-80 העליזות. זקני השבט זוכרים בוודאי כיצד היה עלינו להתנהל מול המחשב האישי בימים שבהם מערכת ההפעלה היחידה הייתה DOS (Disk Operating System). בימים ההם, אם היו רוצים להפעיל יישומים במחשב, היה עלינו לעשות זאת באמצעות המקלדת ועל ידי הקשת קודים ופקודות. למזלנו, תקופת הטקסט חלפה מהעולם. החל מסוף שנות ה-80, וביתר שאת מאמצע שנות ה-90, ממשקי המשתמש הפכו לממשקים גראפיים (אחת מהחברות המובילות של המהפכה הזו היא כמובן Microsoft שהשיקה את מערכת ההפעלה Windows הידועה לכולנו).

ממשקי משתמש גרפיים מבוססים על תמונות, אייקונים, חלונות וכפתורים המופיעים על גבי צג המחשב. ממשקים, אלה, אשר ידועים בשמם הלועזי – Graphic User Interface (GUI), מגשרים בין המשתמש לתוכנות המחשב באמצעות גרפיקה ועל בסיס העכבר.

ממשק משתמש גרפי באתר אינטרנט

כיום, ממשקי משתמש גרפיים מלווים אותנו גם כאשר אנו גולשים ברשת האינטרנט. למעשה, ממשקי המשתמש הם הדרך שבה אנו מתפעלים את האתרים ונהנים מהאופציות השונות שהם מעמידים לרשותנו. למשל, מנועי חיפוש פנימיים, הצגת עיצובים של פריטים לפני רכישה, כפתורי מעבר בין עמודים, עיון בגלריות מוצרים, עיון בדפי תוכן, השארת פרטים להתקשרות וכדומה.

בעת בניית אתר אינטרנט, עיצוב ממשק משתמש גרפי הוא ללא ספק שלב קריטי בתהליך. חשוב להדגיש, עיצוב ממשקי משתמש גרפיים יכול להשתנות בין אתר לאתר. בחברת BooYa, אנו מכירים בכך שממשק המשתמש הוא אחד הפרמטרים המרכזיים מבחינת הצלחתו העתידית של האתר בדרכו אל קהל היעד. אי לכך, לאחר שאנו עורכים אפיון אתר, אנו ממשיכים לשלב העיצוב תוך כדי מתן דגש רב על שימושיות. כפי שיתואר להלן, לממשק משתמש גרפי יש השפעה ישירה על השימושיות באתר.

כיצד זה עובד ואיך עיצוב ממשק משתמש גראפי משפיע על האתר?

ממשק משתמש גרפי הוא השפה אשר מתרגמת את אתר האינטרנט שלכם לגולשים. ככל שהאתר יהיה מעוצב נכון מבחינת ממשק משתמש, תוך כדי שילוב מדויק של התייחסות לגולשים ולמנועי החיפוש, כך גם תוצאותיו תהינה בהתאם. לדוגמה, אתר בעל ממשק משתמש גרפי מדויק יספק לגולשים חווית גלישה אולטימטיבית וימקסם את יכולתו של האתר כלפי קהל היעד.

כפועל יוצא מכך, ממשק המשתמש מצליח לעניין את הגולשים ולהשאיר אותם באתר למשך זמן רב. אחוזי הנטישה של האתר צונחים ודירוגו עולה בהתאמה מבחינת מנועי החיפוש. זאת ועוד, כאשר הצוות שלנו ב-BooYa מעצב ממשקי משתמש גרפיים, אנחנו דואגים לעשות זאת בכדי "להניע את הגולשים לפעולה". דהיינו, אנחנו מחפשים את המסלול המהיר ביותר מבחינת הגולש אל התכנים הרלבנטיים ביותר עבורו, ומשם לביצוע המרה בפועל (רכישה, הותרת פרטים בדף יצירת קשר וכדומה).

שימושיות ועיצוב ממשק משתמש

designer drawing website development wireframeהמונח "שימושיות" חוזר על עצמו פעם אחר פעם כאשר אנחנו מדברים על עיצוב ממשק משתמש גרפי. מעבר לרצון שלנו לבנות אתרי אינטרנט מתוחכמים ויפים, מוטלת עלינו משימה לא פשוטה. עלינו לדאוג לכך שהגולש יבין בקלות את הממשק ואנו נמנעים מלסבך את האלמנטים השונים שלא לצורך. כמו כן, ממשק משתמש גרפי חייב להיות יעיל מבחינת הגולש. לדוגמה, בנייה נכונה של ממשק משתמש חייבת להוביל את הגולש להמרה בתוך 2-3 הקלקות לכל היותר. המטרה שלנו היא שהגולש יהיה מרוצה מהגלישה באתר, יגיע במהירות למעוז חפצו, ויחזור לאחר מכן להמרות נוספות.

 

אז איך עושים את זה?

עיצוב ממשק משתמש גרפי הוא מלאכה מורכבת אשר חשוב להניח בידיהם של מקצוענים בלבד. תשמחו לדעת שהנבחרת של BooYa רואה בעיצוב ממשק המשתמש של האתר שלכם משימה ייחודית ומאתגרת. להלן השלבים המרכזיים בדרך אל עיצוב ממשק גרפי:

 1. מחקר מעמיק וניתוח הרגלי גלישה אצל קהל היעד – עיצוב ממשק משתמש גרפי מתחיל עם ניתוח פרטני ומעמיק של הרגלי הגלישה בקרב קהל היעד האיכותי של האתר. זאת, תוך כדי התייחסות עקבית למטרותיו העסקיות של האתר והמסר השיווקי שעומד מאחוריו. במסגרת תהליך זה, אנחנו עורכים מגוון תסריטי גלישה באתר ומנסים לבדוק כמה מתודולוגיות אופציונאליות. בנוסף, אנו שמים ליבנו גם לאתגרים טכנולוגיים ומנסים לגשר על הפערים בין הרצוי למצוי.

2. גיבוש הקונספט – לאחר שערכנו את "עבודת ההכנה", הצוות של BooYa יתחיל לפתח קונספט עבור ממשק המשתמש האופטימאלי לאתר האינטרנט שעומד על הפרק. כאן, נכנסים לתמונה (תרתי משמע) גם אלמנטים יצירתיים. הכל, על מנת לדמות את הגלישה באתר מרגע כניסת הגולש ועד לדף ההמרה. במקביל, אנחנו מתחילים לתכנן את הקונספט והמבנה הכללי של הממשק אגב התחשבות בכך שמדובר בממשק משתמש לאתר אינטרנט.

3. שלב התכנון – בשלב התכנון אנחנו מתחילים (סוף סוף) לעצב את ממשק המשתמש על בסיס נגזרת של השלבים הקודמים שתוארו לעיל. היות ודפי האתר שונים זה מזה, עלינו לדאוג שהממשק הגרפי יהיה אחיד ואפקטיבי לאורך כל הדרך. דהיינו, יניע את הגולשים לפעולה. במקביל, אנחנו יודעים היטב שממשק משתמש לא יכול להיות מושלם אם הוא לא חווייתי. היות ושימושיות היא נגזרת של חוויית המשתמש, עלינו לדאוג לנראות ודקורטיביות. בנוסף, אנחנו מתאימים את הממשק למגוון מכשירי קצה ולא רק למחשבים אישיים. למשל, אנחנו מאמינים שממשק משתמש גרפי צריך להתאים באופן מושלם גם עבור אתרים רספונסיביים. כמו כן, אנו דואגים להתאים את הממשק לדרישות נגישות אתרים לבעלי מוגבלויות.

4. התאמת הקונספט והתכנון לעיצוב הגרפי – בניית ממשק משתמש גרפי נוגעת כמובן גם להיבטים עיצוביים. בשלב זה, עיצוב הממשק מגיע אל גיבוש הקונספט הגרפי אשר נגזר מהשפה העיצובית של האתר. לדוגמה, אם יש לחברה לוגו בצבעים מסוימים או בסגנון ספציפי, ממשק המשתמש חייב להתכתב עם הקו העיצובי הנ"ל. בנוסף, ממשק המשתמש צריך ליהנות מאחידות לאורך כל הדפים באתר, החל מדף הבית ועד לדפי המשנה הצדדיים ביותר. עיצוב ממשק משתמש גרפי חייב לחזק את המותג ולהעביר באמצעים וויזואליים את האפקט של המסר השיווקי לגולשים.

5. יורדים לפרטים הקטנים – כעת, לאחר שעברנו דרך ארוכה אך מרתקת, צוות המעצבים והמתכנתים שלנו ב-BooYa עובד ביחד עם הלקוח על סוגיות פרטניות כגון כפתורים, טבלאות, כלי ניווט, אפקטים, תמונות, תבניות מידע, שדות חופשיים, שדות בחירה, כותרות, רקעים וכו'.

השיקולים בעיצוב ממשק משתמש גרפי

עיצוב ממשק משתמש גרפי טומן בחובו שורה ארוכה של שיקולים. למעשה, בדומה לכל תהליך של בניית אתר אינטרנט, גם עיצוב ממשק משתמש מתייחס לשלושה גורמים מרכזיים – מנועי החיפוש, בעל האתר והגולשים. בחברת BooYa, אנחנו אוהבים להגדיר זאת בתור משולש הזהב של האינטרנט. דהיינו, אתר אינטרנט יהיה מושלם רק במידה וכל אחד מהקודקודים הללו מקבל את תשומת הלב הראויה לו. כאשר אנחנו מדברים על עיצוב ממשק משתמש גרפי, עלינו להתייחס למטרות האתר, לקהל היעד שלו ולמנועי החיפוש. כמו כן, אנו שמים דגש רב על הגברת השימושיות וחוויית הגלישה באתר. במילים פשוטות, על החוויה של הגולש שנכנס לאתר ועל הדרך הנכונה להניע אותו לפעולה. לכל אורך הדרך, עיצוב ממשק גרפי מתחקה אחר התנהלות הגולשים והרגלי הגלישה שלהם.

ממשק משתמש בהתאמה אישית

בחברת BooYa, אנו מכירים בכך שכל אתר אינטרנט שונה מקודמו. למעשה, אפילו בתחומים זהים לחלוטין, אתרי אינטרנט יכולים להציג תוצאות שונות לגמרי בהתאם לממשק המשתמש עליו הם מבוססים. אי לכך, כל ממשק משתמש גרפי מעוצב על ידינו בהתאמה אישית תוך כדי התייחסות פרטנית לעסק וללקוחותיו הפוטנציאליים. בדרך אל הארץ המובטחת, נעבור ביחד עם הלקוח את כל השלבים שתוארו לעיל ונתחקה לעומק אחר אופן פעילותם של הגולשים באתר. המוטו שלנו הוא פשוט – אנחנו מעצבים ממשקים גרפיים שנועדו להרגיש את הגולש, לעבוד בשביל האתר, ולחיות בשלום עם מנועי החיפוש.