072-2709900

אפיון אתר אינטרנט

אפיון אתר הוא השלב שבו אנו בונים, ביחד עם הלקוח, את התוכנית האדריכלית שלנו. זהו השלב שבו אנחנו מגדירים את מטרות האתר, מאתרים את קהל היעד, ומעצבים את המסר השיווקי. רוצים לדעת איך הקסם קורה? 

תהליך בניית אתר, אפיון אתר אינטרנט עיצוב אתרים, קידום אתרים

תהליך בניית אתר אינטרנט מתחיל בראש ובראשונה בשלב האפיון. זהו השלב שבו אנחנו בוחנים ומפלחים ברזולוציה גבוהה ביותר את מטרות האתר, קהל היעד שלו והמסר השיווקי אשר אמור לעלות ממנו. למעשה, האפיון הוא מעין תוכנית אדריכלית אשר ניתן לגזור ממנה את כל שאר 

השלבים והתהליכים במסגרת הקמת האתר.

הצוות של BooYa מורכב ממקצוענים חסרי פשרות, אך חשוב להדגיש כי אפיון אתר דורש שיתוף פעולה מצד הלקוח. זהו תהליך אשר מתבצע על בסיס סיעור מוחות וניתוח מעמיק של כל הנושאים והפרמטרים העומדים על הפרק. כמו כן, היות ומדובר על פלטפורמה עסקית ווירטואלית, הידע המקצועי והכלים הטכנולוגיים של BooYa הם חלק בלתי נפרד מתהליך האפיון.
דהיינו, כאשר אנחנו יושבים מול (ועם) הלקוח, אנחנו שמים דגש רב על סוגיות טכנולוגיות, היבטים שיווקיים, אלמנטים עיצוביים וכדומה.

 

אפיון אתר מתחיל בהצגת שלוש שאלות מרכזיות:

1. מהי מטרת האתר?
2. מיהו קהל היעד של האתר?
3. מה המסר השיווקי אשר האתר מתכוון להעביר?

רוצים לקדם תהליכים? חשוב שתדעו לענות על השאלות הללו עוד בטרם פגישתנו הראשונה. למעשה, אלו שאלות מנחות אשר התעמקות בהן תוכל לסייע לכם להכיר טוב יותר את הציפיות שלכם מאתר האינטרנט העתידי. מבולבלים? לא נורא. אפילו אם אתם מעט מתקשים להגדיר את התשובות הנכונות, אין כל סיבה לדאגה. כאשר תיפגשו עם הצוות של BooYa, נבין ביחד אתכם איך עונים נכונה על כל אחת מהשאלות ואיך בונים מהן תוכנית אדריכלית לתפארת.


מהי מטרת האתר?

השאלה הראשונה אשר אנו מציבים בפני הלקוח היא "מהי מטרת האתר?". דהיינו, כיצד היינו רוצים לראות את האתר פועל ומה ייחשב עבורנו כהצלחה. מטרת האתר יכולה להיות מורכבת או ממוקדת. אפשר להתחקות אחר מטרת האתר באמצעות תת-שאלות מנחות. למשל, האם אנחנו רוצים שהגולשים יצרו עמנו קשר ישיר (באמצעות דף יצירת קשר או פרטי התקשרות), האם זוהי חנות ווירטואלית אשר נועדה לבצע עסקאות און-ליין, האם זהו אתר תוכן ובו ניתנת לגולשים אפשרות להגיב ולהזין תכנים, האם אנו זקוקים למערכת ניהול תיקי לקוחות וכדומה.

מיהו קהל היעד?

הגדרת קהל היעד פונה אל הגולשים אשר זקוקים לשירותים או המוצרים שלכם יותר מכל. במונחי אינטרנט, מדובר על "גולשים איכותיים". על פי רוב, תוכלו להתחיל להגדיר את קהל היעד של האתר על בסיס קהל הלקוחות המרכזי שלכם. עם זאת, חשוב להדגיש כי קהל היעד של אתר האינטרנט איננו בהכרח מורכב אך ורק מקהל היעד "הרגיל".

לדוגמה, במידה ויש בבעלותכם חנות רהיטים אשר ממוקמת בחיפה, ומרבית לקוחותיכם מגיעים מאזור הצפון, באמצעות אתר אינטרנט תוכלו לפנות גם לשווקים חדשים. לעיתים, אפילו ברמה הבינלאומית. הגדרת קהל היעד חשובה מאד לאפיון האתר וזאת בשל מגוון פרמטרים הקשורים לעיצוב, נגישות, שימושיות, מטרות, מיתוג, ביטויי מפתח, קידום אתרים וכדומה.

 

תהליך בניית אתר, אפיון אתר אינטרנט

מה המסר השיווקי?

הגדרתו של המסר השיווקי של האתר היא ללא ספק אחד השלבים המורכבים ביותר בדרך לאפיון האתר העתידי. זהו המקום שבו אתם מעניקים לאתר לא רק פנים אלא גם נשמה. ישנם אתרי אינטרנט אשר מעוניינים לשווק מסר של שירות במחירים אטרקטיביים, וישנם אתרים אשר דווקא מכוונים להציג את עצמם כיוקרתיים ואקסקלוסיביים. כמו כן, המסר השיווקי חייב כמובן להתאים לקהל היעד של האתר ולמטרותיו. למשל, אם אנחנו מדברים על הקמת אתר לעורך דין, המסר השיווקי של האתר נגזר מכך ועלינו להעביר לגולשים טקסטים מקצועיים ואיכותיים. מנגד, במידה ואתם מתכננים להקים אתר עבור קהל של ילדים ובני נוער, המסר השיווקי צריך להיות קליל ופשוט.

הכירו את משולש הזהב של BooYa

לאחר שישבתם עם הצוות של BooYa, וערכתם ביחד עם אנשי המקצוע שלנו אפיון ראשוני לאתר, עלינו להיכנס עמוק יותר לעובי הקורה. דהיינו, לערוך אפיון אתר אשר כולל התייחסות ספציפית לשלבים הבאים של הקמתו. למשל, בניית עץ אתר, עריכת מחקר מילות מפתח בהתאם לביטויי החיפוש הרלבנטיים, בניית הלוגיקה של האתר, שיטת הניווט, האזורים השונים בעמוד הבית וכדומה. אפיון אתר מאפשר לנו להכין את הקרקע לקראת שלב העיצוב.


אז איך זה קורה בפועל?

איך זה כל זה בא לידי ביטוי? ובכן, בכמה מובנים וניתן דוגמאות. למשל, ב-BooYa אנחנו יודעים היטב שגולש ממוצע מבלה בדף הבית של האתר 5-7 שניות בלבד. נשמע מעט? ובכן, ישנם אפילו גולשים ש-3 שניות מספיקות להם להחליט האם להישאר או ללחוץ על Back. אי לכך, אפיון אתר חשוב מאד עבור המבנה של דף הבית, הן מבחינת תכנים ומסר, והן מבחינת עיצוב. מיותר לציין כי התשובות לשאלות המנחות שהצגנו לעיל הן הכלים החשובים ביותר עבורנו בעת קבלת החלטות על בניית דף הבית.

כמו כן, האפיון מאפשר לנו להגדיר את סדר העדיפויות של האתר תוך כדי הצגה של נושאים מסוימים בחזית (לעומת נושאים אחרים בדפי משנה). לדוגמה, אם אנחנו מדברים על אתר של סטודיו לעיצוב שמלות כלה ושמלות ערב, אשר עיקר עבודתו היא בענף החתונות, עלינו להדגיש את מרבית המסרים לכלה המיועדת כבר בדף הבית. נושאים אחרים, כמו תפירת עלית או עיצוב שמלות ערב, יימצאו ביטוי במישור השני.

דוגמה נוספת קשורה להיבטים של מנועי חיפוש ומילות מפתח. בשלב אפיון האתר אנחנו מכינים קרקע ראשונית גם מבחינת מחקר מילות מפתח ואיתור ביטויי חיפוש רלבנטיים. זאת, בכדי להבין את האופן שבו האתר עומד להתכתב עם רשת האינטרנט ולמשוך אליו את הגולשים האיכותיים ביותר (הגדרת קהל היעד, זוכרים?). מעל לכל העבודה הזו, מרחף המסר השיווקי שצריך לעבור כחוט השני בין כל העמודים השונים באתר.

אפיון ממוקד – איתור קהל היעד, דרך מסר שיווקי, אל מטרת האתר

תכנון מבנה אתר על בסיס אפיון ממוקד מאפשר לנו ב-BooYa לבדוק לעומק כיצד מביאים את קהל היעד, דרך המסר השיווקי, אל מטרות האתר. אם תרצו, בתוך כמה קליקים הגולש יגיע אל המקום בו אנחנו רוצים אותו יותר מכל. בחברת BooYa, צברנו ניסיון רב עם מגוון רחב של אתרים ואנו יודעים היטב לאפיין את מספר הקליקים הממוצע הדרוש לגולש איכותי.

למשל, באתרי תדמית מדובר בדרך כלל בלא יותר מ-2-3 קליקים עד לדף שבו ניתן לבצע המרה בפועל. מנגד, כאשר זוהי חנות ווירטואלית, עלינו לאתר את מספר ההקלקות הקטן ביותר מדף הבית אל דף המוצרים הספציפי. דוגמאות אלה אינן מכסות את מלאכת האפיון כולה. עם זאת, הן ישמשו אותנו כאן בתור מעט המחזיק את המרובה. לאחר עריכת אפיון אתר, נוכל בשמחה ובגיל להמשיך אל השלב הבא (והאהוב ביותר על הלקוחות) – העיצוב.

לסיכום,

כל תהליך של בניית אתר בחברת BooYa מתחיל בראש ובראשונה עם אפיון ממקוד של האתר העתידי. זוהי מלאכת מחשבת אשר כוללת שיחה עם הלקוח, סיעור מוחות משותף, התחקות אחר מטרות האתר ואיתור מסר שיווקי המתאים לגולשים שנמנים על קהל היעד. תהליך אפיון האתר הוא למעשה התוכנית האדריכלית העסקית שעומדת מאחורי האתר וממנה נגזור את המשך הבנייה. לכל אורך הדרך, אפיון האתר הוא המפה שלנו בשלבים המתקדמים יותר של העיצוב, תכנון ממשק המשתמש, פיתוח האתר ועריכת אופטימיזציה לגוגל.